Biały Cyrk Pucharu Świata przeniósł się przez Przełęcz Groeden z Val Gardeny do miejscowości La Villa w regionie Alta Badia. To klasyczny gigant mężczyzn. Najlepsi narciarze świata traktują start na niezwykle stromej trasie Gran Risa bardzo prestiżowo. Zapewne za sprawą świetnej historii i wielkich nazwisk, które stawały tutaj na podium, ale głównie to kwestia wysokich nagród finansowych. Zwycięzca giganta otrzyma 31 tysięcy euro, za drugie – 18 000, a za trzecie 13 000. Wszyscy punktujący zawodnicy wzbogacą się, choć ten, który wejdzie do finału z 30. miejsca „jedynie” o 300 euro. Slalom w Alta Badii nie ma takiej renomy jak gigant, lecz i tak warto tutaj stanąć na „pudle”. Pierwsze miejsce wiąże się z nagrodą 22 750 euro, drugie – 14 950, a trzecie 9 750. Zarabia pierwsza dziesiątka.
Temperatura spadła do -10 stopni C. Jest zimno, ale słonecznie. Gran Risa budzi respekt nawet, kiedy patrzy się na nią z miasteczka. To jedna z najstromszych tras Pucharu Świata. Tytułu broni Ted Ligety. W ubiegłym roku na podium stanęli Cyprien Richard i Thomas Fanara. W tym roku Amerykanin ma już na koncie dwa zwycięstwa gigantowe i drugie miejsce. Podczas pierwszych zawodów gigantowych w Beaver Creek, ku zaskoczeniu wszystkich, wyprzedził go świetnie dysponowany Marcel Hirscher. Zobaczymy kto dziś będzie górą w tym pojedynku.
Pierwszy przejazd ruszy o godz. 10.30. Z numerem 1 wystartuje Richard. Ligety będzie jechał piąty. Mamy dobrą informację dla polskich kibiców. Pod koniec stawki, z nr. 70 wystartuje Filip Rzepecki.
Drugi przejazd o 13.30.
Oto podstawowe dane:
długość trasy: 1.255 m,
różnica wzniesień: 448 m,
wysokość startu: 1.871 m,
wysokość mety: 1.423 m,
maksymalne nachylenie: 53%,
minimalne nachylenie: 16%,
przeciętne nachylenie: 36%.
Poniżej lista startowa.
Bib | FIS Code | Name | Year | Nation | Skis |
1 | 191423 | RICHARD Cyprien | 1979 | FRA | Fischer |
2 | 53831 | HIRSCHER Marcel | 1989 | AUT | Atomic |
3 | 421483 | JANSRUD Kjetil | 1985 | NOR | Head |
4 | 511313 | JANKA Carlo | 1986 | SUI | Atomic |
5 | 534562 | LIGETY Ted | 1984 | USA | Head |
6 | 421328 | SVINDAL Aksel Lund | 1982 | NOR | Head |
7 | 51007 | SCHOERGHOFER Philipp | 1983 | AUT | Atomic |
8 | 380260 | KOSTELIC Ivica | 1979 | CRO | Fischer |
9 | 194364 | PINTURAULT Alexis | 1991 | FRA | Salomon |
10 | 51215 | BAUMANN Romed | 1986 | AUT | Salomon |
11 | 510030 | CUCHE Didier | 1974 | SUI | Head |
12 | 191750 | FANARA Thomas | 1981 | FRA | Fischer |
13 | 50742 | REICHELT Hannes | 1980 | AUT | Salomon |
14 | 202462 | DOPFER Fritz | 1987 | GER | Nordica |
15 | 180534 | SANDELL Marcus | 1987 | FIN | Fischer |
16 | 50625 | RAICH Benjamin | 1978 | AUT | Atomic |
17 | 532431 | MILLER Bode | 1977 | USA | Head |
18 | 292120 | SIMONCELLI Davide | 1979 | ITA | Salomon |
19 | 292000 | BLARDONE Massimiliano | 1979 | ITA | Dynastar |
20 | 191746 | DE TESSIERES Gauthier | 1981 | FRA | Head |
21 | 192506 | MISSILLIER Steve | 1984 | FRA | Salomon |
22 | 501324 | OLSSON Matts | 1988 | SWE | Atomic |
23 | 510997 | BERTHOD Marc | 1983 | SUI | Rossignol |
24 | 292491 | MOELGG Manfred | 1982 | ITA | Fischer |
25 | 150398 | BANK Ondrej | 1980 | CZE | Elan |
26 | 421669 | HAUGEN Leif Kristian | 1987 | NOR | Rossignol |
27 | 511352 | VILETTA Sandro | 1986 | SUI | Salomon |
28 | 420148 | KARLSEN Truls Ove | 1975 | NOR | Head |
29 | 101895 | ROY Jean-Philippe | 1979 | CAN | Rossignol |
30 | 290693 | PLONER Alexander | 1978 | ITA | Atomic |
31 | 511383 | FEUZ Beat | 1987 | SUI | Salomon |
32 | 192665 | GRANGE Jean-Baptiste | 1984 | FRA | Rossignol |
33 | 293006 | INNERHOFER Christof | 1984 | ITA | Rossignol |
34 | 510993 | ALBRECHT Daniel | 1983 | SUI | Head |
35 | 531799 | FORD Tommy | 1989 | USA | |
36 | 990048 | BORSOTTI Giovanni | 1990 | ITA | Salomon |
37 | 534959 | JITLOFF Tim | 1985 | USA | Fischer |
38 | 510727 | DEFAGO Didier | 1977 | SUI | Rossignol |
39 | 192653 | FREY Thomas | 1984 | FRA | |
40 | 930107 | GREGORAK Will | 1990 | USA | Rossignol |
41 | 421650 | BJERKESTRAND Iver | 1987 | NOR | |
42 | 292967 | EISATH Florian | 1984 | ITA | Head |
43 | 421859 | NILSEN Markus | 1989 | NOR | |
44 | 501384 | LINDGREN Tim | 1989 | SWE | Rossignol |
45 | 194495 | FAIVRE Mathieu | 1992 | FRA | Rossignol |
46 | 53985 | MATHIS Marcel | 1991 | AUT | Head |
47 | 501017 | MYHRER Andre | 1983 | SWE | Nordica |
48 | 102961 | DIXON Robbie | 1985 | CAN | Rossignol |
49 | 191778 | PICHOT Sebastien | 1981 | FRA | Fischer |
50 | 51401 | GRAF Bernhard | 1988 | AUT | Head |
51 | 500933 | OLSSON Jon | 1982 | SWE | Head |
52 | 511718 | PLEISCH Manuel | 1990 | SUI | Atomic |
53 | 481006 | ZUEV Stepan | 1988 | RUS | Rossignol |
54 | 990081 | CASSE Mattia | 1990 | ITA | Rossignol |
55 | 150834 | ZIKA Adam | 1989 | CZE | Elan |
56 | 202437 | LUITZ Stefan | 1992 | GER | Rossignol |
57 | 990116 | DE ALIPRANDINI Luca | 1990 | ITA | Salomon |
58 | 192504 | MERMILLOD BLONDIN Thomas | 1984 | FRA | Salomon |
59 | 294890 | NANI Roberto | 1988 | ITA | Dynastar |
60 | 102271 | HUDEC Jan | 1981 | CAN | Rossignol |
61 | 561032 | JAZBEC Janez | 1984 | SLO | Elan |
62 | 531452 | BIESEMEYER Thomas | 1989 | USA | Rossignol |
63 | 180570 | ROMAR Andreas | 1989 | FIN | Atomic |
64 | 511852 | CAVIEZEL Gino | 1992 | SUI | Atomic |
65 | 53902 | MAYER Matthias | 1990 | AUT | Head |
66 | 700830 | ZAMPA Adam | 1990 | SVK | Salomon |
67 | 910004 | DEFLORIAN Mirko | 1980 | MDA | |
68 | 320266 | JUNG Dong-Hyun | 1988 | KOR | |
69 | 320244 | KIM Woo-Sung | 1986 | KOR | Salomon |
70 | 430560 | RZEPECKI Filip | 1992 | POL | |
71 | 380290 | SAMSAL Dalibor | 1985 | CRO | Fischer |
72 | 660021 | DANILOCHKIN Yuri | 1991 | BLR | Salomon |
73 | 80063 | LONGHI Jhonatan | 1988 | BRA | Fischer |