Jeszcze niedawno bawiliśmy w Alta Badia podczas Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. To była moja druga wizyta w tym miejscu. Nie do końca jeszcze potrafię to doprecyzować, ale tam jest coś magicznego. Nie chodzi mi tylko o trasę Gran Risa, na której stromo jest naprawdę bardzo. To kraina, w której mówi się językiem ladyńskim. Również lokalna kuchnia ma swoją specyfikę, a którą można poznać osobiście. Przez cały sezon zimowy w Alta Badia trwa akcja „Sciare con gusto/Taste for skiing”. Znani z miłości do dobrej kuchni, mieszkańcy Południowego Tyrolu często organizują różnego rodzaju wydarzenia kulinarne. Oto co w tym roku czeka na miłośników jedzenia i zimowych sportów:
Chef’s Cup Südtirol (22 – 27 stycznia 2012): już siódmy raz najlepsi szefowie kuchni spotkają się by wymienić się doświadczeniami, porozmawiać o zmianach w trendach kulinarnych oraz uczestniczyć w pokazach kulinarnych i lekcjach gotowania – a to wszystko w chatach i hotelach na południowotyrolskich stokach.
Szczegóły tutaj: www.chefscup.it
Dé dl Vin (18 marca 2012) znane także jako „Wine Ski Safari”: przez cały dzień miłośnicy wina i sportów zimowych będą mogli jeździć pomiędzy czterema schroniskami i próbować lokalnych win i specjałów takich jak speck, sery i chleb. Każda chata prezentuje inne produkty, tak aby uczestnicy mogli spróbować wszystkiego co najlepsze w Południowym Tyrolu. Ponieważ uczestniczyłem w „Wine Ski Safari” przed rokiem, zachęcam do obejrzenia galerii foto.
Śniadanie na stoku (cały sezon): o świcie można wybrać się do górskiej chaty Col Alt na wysokości 2000 m., aby przy pierwszych promieniach słońca i z piękną panoramą Dolomitów wokół zjeść pyszne śniadanie, a potem rozpocząć narciarski dzień zjeżdżając nietkniętym jeszcze przez nikogo stokiem. W takim śniadaniu również uczestniczyłem! Ta powyższa linka zawiera także zdjęcia z śniadania na stoku!
Ladyńskie kursy gotowania (cały sezon): w każdą środę legendarna ladyńska kucharka, farmerka pochodząca z Alta Badia, Erika Pitscheider będzie dzielić się tajnikami tradycyjnej zimowej kuchni. Pod jej mistrzowskim okiem uczestnicy dowiedzą się jak zrobić makaron, usmażyć krapfen (tradycyjne pączki), przygotować różna dania, np. panicia (zupa jęczmienna, po prostu krupnik), turtres (tradycyjne naleśniki z farszem ze szpinaku i ricotty), strudel czy furtaies (smażony deser o ażurowym kształcie).
A to tylko część z tego, co czeka w Alta Badia – więcej można znaleźć na: www.altabadia.org