Bajkowe zwycięstwo Teda Ligety

W przepięknym stylu Ted Ligety zwyciężył w pierwszych zawodach Pucharu Świata tego sezonu w Sölden. W slalomie gigancie nie miał sobie równych do tego stopnia, że drugiego na mecie Manfreda Moelgga pokonał aż o 2.75 sekundy! To największa różnica w gigancie PŚ od 1979 roku, kiedy to Stenmark pokonał Kriżaja w Jasnej o +4.06. Imponujące, ale kto widział ten przejazd, czuł że Ted jedzie naprawdę szybko i skutecznie. Nie uchronił się od błędów, ale popełnił ich najmniej. W nieskomplikowany sposób skomentował wyczyn Teda Kanadyjczyk Dustin Cook:

Wow, just wow.

A okazji do stracenia cennego czasu było mnóstwo. Warunki bowiem panowały niezwykle trudne. Momentami zawodnicy wjeżdżali w puch do połowy butów, a pod spodem był twardy jak beton lód. Do tego po pierwszym przejeździe, w którym Amerykanin stracił do lidera Thomasa Fanary ledwie 0,04 s., pozostały koleiny. Kilku zawodników zgubiło narty, niejednemu zdarzył się efektowny upadek. Trzecie miejsce wywalczył najlepszy narciarz ostatniego sezonu Marcel Hirscher.

Można by gdybać, co by było, gdyby w Soelden startowali Polacy… Jednak pod ich nieobecność jednym z bohaterów inauguracji sezonu Pucharu Świata mężczyzn został Adam Zampa. Słowak startował z numerem 40. Wszedł do drugiego przejazdu z 28. czasem, a ostatecznie wylądował na dziewiątym miejscu. To rozpoznawalny w Polsce zawodnik. Wielu z naszych narciarzy ścigało się z nim w FIS-ach. Ten sezon może należeć do niego. Rozpoczął go od zwycięstwa w slalomowym Pucharze Nowej Zelandii… Jego sympatią jest urocza Michelle Gisin. Zbieżność nazwisk nieprzypadkowa.

Nocna śnieżyca odcięła dolną stację, gdzie usytuowana jest meta i trybuny giganta na Lodowcu Rettenbach. Droga była nieprzejezdna i wielu kibiców nie zdołało dotrzeć na pierwszy przejazd. Drugi obserwował już komplet i trwał festiwal fanklubów. W Sölden atmosfera jest genialna!