AMP 2018: kwalifikacje gigantowe dla Pawła Jaksiny i Macieja Bieńkowskiego

W pierwszej odsłonie Akademickich Mistrzostw Polski w narciarstwie alpejskim panowie zmierzyli się z krótkim gigantem. 80 najszybszych zawodników wywalczyło kwalifikację do popołudniowego finału. W strefie wschodniej najszybszy okazał się jeden z najlepszych alpejczyków całego sezonu Paweł Jaksina (AGH Kraków), a na zachodzie bezkonkurencyjny był Maciej Bieńkowski (UE Wrocław).

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z KWALIFIKACJI GIGANTA MĘŻCZYZN AMP 2018 W ZAKOPANEM

Na drugim miejscu na wschodzie uplasował się Antoni Szczepanik (SGH Warszawa) ze stratą 0,01 sek. do lidera, a trzeci był Mateusz Habrat (ALK Warszawa), wolniejszy o 0,30 sek. Z kolei na zachodzie oprócz Bieńkowskiego doskonale jeździli jeszcze Jakub Tabaszewski (AWF Katowice) i Łukasz Jarmuszczak (UMe Wrocław) – odpowiednio 0,03 i 0,22 sek. straty.

Większość faworytów bez problemu przebrnęła przez poranne zmagania. Zła passa nie opuszcza za to Przemysława Gałuszki (AWF Katowice). Jeden z pretendentów do walki o medale rok temu nie ukończył przejazdu kwalifikacyjnego, a tym razem ominął bramkę tuż przed metą. To niestety koniec marzeń o finale dla tego zdolnego zawodnika. Rywalizacja została wstrzymana na kilkanaście minut, bowiem pomocy medycznej potrzebował Bartosz Bieńkowski (UWr Wrocław). Z uszkodzoną ręką został przewieziony do szpitala.

Po kilkunastu dniach siarczystych mrozów do Zakopanego napłynęło cieplejsze powietrze. Mimo tego warunki są znakomite. Temperatura utrzymuje się w okolicach zera stopni Celsjusza, świeci słońce, a twarda trasa pozwala na uzyskanie dobrych rezultatów nawet zawodnikom startującym z odległymi numerami.

Kwalifikacje w gigancie to pierwszy sprawdzian podczas Akademickich Mistrzostw Polski. Zawodnicy podzieleni są geograficznie na strefy wschodnią i zachodnią. Dla faworytów to tylko formalność, chociaż zdarzają się przypadki zakończenia udziału przez najlepszych już na tym etapie. Większość spośród 221 mężczyzn zgłoszonych do startu może się już szykować do jutrzejszego slalomu, bowiem prawo startu w finale ma tylko najlepszych osiemdziesięciu. Początek decydującego starcia dziś o 13:30. Akademickiego mistrza Polski poznamy około 15.30.