Ciekawostki Alpejskiego Pucharu Świata

Wszyscy czekamy na kolejne zawody Pucharu Świata. Już wkrótce co weekend będziemy oglądać najlepszych alpejczyków w akcji. Zanim jednak to nastąpi, przedstawiamy trochę ciekawostek z minionego sezonu 2013/2014.

Najbardziej przekonujące zwycięstwa:

1. GS panów w St. Moritz: Ted Ligety (USA) zdeklasował Marcela Hirschera (AUT) o 1,52 s po dwóch przejazdach.
  2. GS panów w Beaver Creek: Ted Ligety (USA) wygrał z drugim na mecie Bodem Millerem (USA) o 1,32 s po dwóch przejazdach.
  3. SL pań w Levi: Mikaela Schiffrin (USA) pokonała następną na mecie Marię Höfl-Riesch (GER) o 1,06 s po dwóch przejazdach.
  4. Supergigant pań w Beaver Creek: Lara Gut (SUI) pokonała drugą na mecie Annę Fenninger (AUT) o 0,92 s po jednym przejeździe.
  5. GS pań w Sölden: Lara Gut (SUI) pokonała Kathrin Zettel (AUT) o 0,84 s po dwóch przejazdach.

Najmniejsza różnica czasów:

1. Zjazd panów w Kvitfjell: Kjetil Jansrud (NOR) i Georg Streitberger (AUT) przyjechali do mety w tym samym czasie.
  2. Zjazd panów Lake Louise: Dominik Paris (ITA) zwycięża o 0,03 s nad Klausem Kröllem (AUT).
  3. Supergigant pań w Lake Louise: Lara Gut (SUI) wygrywa z Tiną Weirather (LIE) o 0,03 s.
  4. Supergigant pań w Cortina d’Ampezzo: Elisabeth Görgl (AUT) pokonała Marię Höfl-Riesch (GER) o 0,04 s.
  5. Supergigant panów w Kitzbühel: zwycięża Didier Défago (SUI) o 0,05 s przed Bodem Millerem (USA), 32 zawodników mieści się w jednej sekundzie straty do zwycięzcy.

Pięć najbardziej obiecujących postaci:

1. Henrik Kristoffersen (NOR): 19-latek szturmuje alpejski Puchar Świata. Oprócz pierwszego zwycięstwa w slalomie w Schladming (w Schladming!) Norweg stanął sześć razy na podium, a wszystko w drugim sezonie ścigania się w APŚ.
  2. Kajsa Kling (SWE): skok z pozycji 102. (sezon 2012/2013) na miejsce 15. klasyfikacji generalnej. Jedno podium i miejsca w pierwszej dziesiątce trzech konkurencji.
  3. Otmar Striedinger (AUT): drugi w supergigancie w Beaver Creek i kiedy wszyscy już myśleli, że tam mu się po prostu udało jak przysłowiowej ślepej kurze, dołożył piąte miejsce podczas igrzysk w Soczi.
  4. Travis Ganong (USA): wygląda na to, że praca Andreasa Eversa z amerykańskim zespołem zjazdowców przynosi rezultaty. Travis w ostatnich sześciu zjazdach i supergigantach zameldował się w pierwszej dziesiątce.
  5. Cornelia Hütter (AUT): wielka nadzieja Austrii w konkurencjach szybkościowych. W swoim pierwszym sezonie zanotowała miejsce na podium (trzecie w Val d’Isere).

Pięć najtragiczniejszych figur:

1. Ivica Kostelič (CRO): zdobył jedynie 190 punktów do klasyfikacji generalnej. Mniej miał tylko w swoim pierwszym sezonie APŚ. Wypadł z pierwszej grupy we wszystkich konkurencjach. Jako przyczynę porażki Ivica wskazuje: „po raz pierwszy zamiast odpocząć, to trenowałem latem. Wydawało mi się, że okres rehabilitacji po operacji to był mój urlop”. Ivica jednak walczy dalej.
  2. Tanja Poutiainen (FIN): ani razu nie zajęła lepszego miejsca niż 12. i skończyła karierę. Prawdopodobnie o rok za późno, gdyż jeszcze w sezonie 2012/2013 była czwarta na mistrzostwach świata i stała w Levi i Flachau na podium.
  3. Klaus Kröll (AUT): wydawało się, że po drugim miejscu w Lake Louise jego problemy z barkiem i formą są przeszłością. Niestety… od tego momentu nic więcej (pozytywnego) już się nie wydarzyło. Czternaste miejsce było najlepszym, które osiągnął.
  4. Gauthier de Tessières (FRA): rok wcześniej był srebrnym medalistą mistrzostw świata. W sezonie 2013/2014 udało mu się zdobyć jedynie dwa punkty do klasyfikacji generalnej. Został zignorowany przez federację i nie znalazł miejsca w ekipie na igrzyska. Zakończył karierę całkowicie sfrustrowany. Wielka szkoda, gdyż to bardzo miły człowiek.
  5. Lena Dürr (GER): nie tak dawno cieszyła się ze zwycięstwa w slalomie równoległym w Moskwie. W ostatnim sezonie nie wiodło jej się zupełnie i wywalczyła zaledwie 27 punktów, a jeszcze niedawno była uważana za największą nadzieję w Niemczech.

Ostatni sezon na śniegu
Dla wielu znanych, cenionych, charyzmatycznych zawodników i zawodniczek sezon 2013/2014 był ostatnim w karierze. O kilku przypadkach zakończenia kariery pisaliśmy w Kronice. Pozostali to: Maria Höfl-Riesch, Tanja Poutiainen, Stefanie Koehle, Denise Karbon, Fränzi Aufdenblatten, Mitja Valenčič, Michael Janyk, Akira Sasaki, Gauthier de Tessières, Didier Défago i (na szczęście) Günther Hujara.