W sercu polskich Tatr rozegrane zostały zawody The North Face Polish Freeskiing Open 2011 powered by FIAT. W widowiskowej konkurencji Big Air zwyciężył Markus Eder z Włoch. Triumfujący wśród Polaków Szczepan Karpiel był 3 w klasyfikacji generalnej.

Po raz 8 w polskie góry zawitali narciarze uprawiający najdynamiczniej rozwijającą się dyscyplinę narciarską, jaką jest freeskiing. Na specjalnie przygotowanej skoczni i innych przeszkodach walczyli o warte 45 000 zł nagrody.

Emocji nie brakowało przez oba konkursowe dni, ale to sobotnie finały Big Air były najbardziej wyczekiwanym momentem zawodów. Na najeździe na potężną skocznię stanęli: Markus Eder i Stefan Schenk z Włoch, Cyrill Hunziker i Lerjen Yannic ze Szwajcarii, Joseph Tomlinson z Wielkiej Brytanii, oraz Szczepan Karpiel, Jan Krzysztof i Bartek Sibiga z Polski. W finale kobiet udział wzięły: Zuzana Stromkova ze Słowacji, Kelly Sildaru z Estonii, oraz Zuza Witych i Anna Szymanowska z Polski.

Nie zabrakło trudnych technicznie, stylowych i dalekich skoków. Ostatecznie to Markus Eder okazał się być najlepszym zawodnikiem zdobywając 76,6 pkt. Włoch już w czasie pierwszego dnia pokazał, że jest kandydatem do zwycięstwa. Był w najlepszy w rozgrywanym w piątkowy wieczór Night Session – zarówno na skoczni jak i railach.

Drugi w klasyfikacji generalnej był Cyrill Hunziker z 72,8 pkt., a trzeci Szczepan Karpiel z 62,7 pkt. Tym samym Zakopiańczyk po raz trzeci z rzędu został Mistrzem Polski we Freeskiingu. Z bardzo dobrej strony zaprezentował się Bartek Sibiga, dla którego był to pierwszy start w Polish Freeskiing Open. Zdobywając 58,6 pkt został Wicemistrzem Polski i wyprzedził Jana Krzysztofa, który przez 2 ostatnie lata zdobywał ten tytuł. Wśród kobiet najlepsze skoki oddała Stromkova, druga była Sildaru, a trzecia Witych.

Szczepan Karpiel:

Jestem zadowolony ze swoich skoków głównie w półfinale. W ścisłym finale warunki były dość trudne. Twardo i lód zarówno na najeździe jak i lądowaniu. Sędziowie postawili na czysto ustane tricki dlatego mi się udało. Jeśli chodzi o międzynarodowy konkurs sądzę ,że mogło być lepiej i mam nadzieje ,że tak będzie już za rok ;)

Tomek Majewski:

Jeszcze nie mam formy pod takie zawody jak PFO, gdzie trzeba mieć dużą skuteczność i idealnie wykonywać trick. Wynik mnie jakoś specjalnie nie satysfakcjonuje, ale generalnie się cieszę z zawodów, bo próbowałem dub corka, jak by siadł to by było na pewno lepiej. Teraz cisne sesje i mam nadzieję ze bedę miał ferie i będę mógł trenować.

Specjalna nagroda czekała na 4 najlpeszych amatorów, którzy nie kończyli 20 roku życia. Mateusz Augustyn, Tomek Paździor, Jan Gąsienica – Daniel i Robert Szul zdobyli przepustki do startu w finałach cyklu The North Face Ski Challenge w ValThorens we Francji. Sponsor główny pokryje koszty podróży Augustynowi, który zdobył także nagrodę Rookie of The Year.

Na zakończenie zawodów przyznane zostały także nagrody w konkurencji Rails. Tu najlepsze ewolucje pokazali Matti Till i Zuzana Stromkova. Z kolei Weronika Chyc nagrodzona została za najlepszą jazdę podczas Night Session.

Więcej informacji na temat imprezy znaleźć można na stronie www.pfopen.pl

SPONSORZY: The North Face, Fiat, Sony Vaio, Armada Skis & Outerwear

PATRONI MEDIALNI: Viva Polska, Extreme Sports Channel, RMF MAXXX, Gazeta Wyborcza, Red Bulletin, Tygodnik Podhalański, Mens Health, Extremium, Ski Magazyn, skionline.pl, aktywni.pl, newschoolers.com, downdays.eu, freestyle.pl, freeskiing.cz i freeride.cz.

PARTNERZY: Polski Związek Narciarski, Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu, Association of Freeskiing Professionals, BERN, Apotobo, Biuro Promocji Zakopanego, ośrodek narciarski Harenda oraz portale ski2die.pl i twotip.com

WSPARCIE ENERGETYCZNE: Red Bull

————————————————————————————————————————————-

WYNIKI:

Big Air – Finały – MEN

1. Markus Eder 76,6 (SW Bio 1080 Nose Mute, Cork 9 Tail, SW 14 Mute, STYL – Flat 5 Bow & Arrow)
2. Cyril Hunziker 72,8 (SW 1080 Nose Mute, SW 9 Nose Mute, SW 1080 Nose Mute – Upadek, STYL – SW Flat 5 Japical
3. Szczepan Karpiel 62,7 (SW 1080 Mute Grab, SW Cork 10 Mute Grab, SW Underflip 7 Japan, STYL – SW Rodeo 5 Japan)
4. Stefan Schenk 61,6 (SW 1080 Nose Mute, Bio 9, SW Rodeo 7, STYL – SW Rodeo 5 Double Nose)
5. Joseph Tomlinson 60,4 (SW 9 Mute Grab, Cork 7, STYL – Flat 5 Japan Shiffty)
6. Yanick Lerjen 58,9 (SW 1080 Nose Mute, SW 9 Mute, STYL – SW Cork 5 Japan)
7. Bartek Sibiga 58,6 (SW 9 Mute, Kangaroo 9 Japan, STYL – Flat 5 Japan)
8. Jan Krzysztof 44,8 (Cork 9 Double Grab, SW Cork 10 Tail – Upadek, SW Cork 9 Tail – Upadek, STYL – Right 5 Tail)

Big Air – Finały – WOMEN

1. Zuza Stromkova 62,7 (540 Nose – Duza Skocznia, 540 – Duza Skocznia, Misty 5 – Mała Skocznia, 360 – Duza Skocznia)
2. Kelly Sildaru 61,4 (540 Mute, Unnatural 360 Tail, Unnatural 540 Tail, SW 540 – Upadek)
3. Zuza Witych 47,3 (540, 540, 360 – Upadek, 180)
4. Anna Szymanowska 31,8 (540, 720, 360 – Upadek, 540 – Upadek)

Big Air – Półfinał – MEN

1. Yannic Lerjen 46,1 (SW 1080 Mute, SW 9 Nose Mute, SW 5 Japical)
2. Markus Eder 44,6 (SW 1080 Mute, Cork 900 Tail, Flat 5 Double Grab)
3. Stefan Schenk 44,0 (SW 1080 Inside safety, SW 1080 Mute, Bio 9 Mute)
4. Szczepan Karpiel 43,1 (SW 1080 Mute, SW Cork 7 Japan, SW Underflip 7)
5. Jan Krzysztof 40,6 (SW Cork 1080 Tail, Cork 9 Double Grab, SW Cork 9 – Upadek)
6. Joseph Tomlinson 37,9 (SW 900 Mute, SW Cork 9 Mute, SW 9 – Upadek)
7. Cyrill Hunziker 37,3 (SW 9 Mute, Cork 9 Tail, Cork 7 Tail to Double Nose)
8. Bartek Sibiga 37,0 (SW 9 Mute, SW 9, Flat 5 Japan)
9. Jan Kastory 32,9 (Cork 9 Tail, Rodeo 5 Mute, Flat 5)
10. Sami Ortlieb 31,6 (Zero sipn, Cork 9 Tail, Flat 5 Double Grab
11. Robert Szul 31,0 (SW 7 Mute, SW 7, SW 5 Japan)
12. Matti Till 30,6 (SW 7 Mute, SW 7 Tail, SW 5 Shiffty)
13. Piotrek Wojarski 29,5 (Flat 5 Critical, Flat 5, SW 540 Mute)
14. Kristian Eding 28,7 (1080 – Upadek, 900, 720 Double Tail)
15. Michał Nikliński 26,7 (SW 9 Mute, SW 7 Nose Mute, Cork 7 Double Nose)
16. Mateusz Augustyn 25,7 (Flat 5 Japan, Flat 5 Japan – Upadek, 720 Mute)
17. Tomek Majewski 23,4 ( Cork 7 Tail, SW 3 – Upadek, Double Cork 1080 – Upadek)
18. Tomek Paździor 21,4 (Cork 7 Nose, SW 7 Tail – Upadek, SW 7 – Upadek)
19. Nathan Connolly ( Kangaroo – Upadek, Kangaroo – Upadek, Bio 7)
20. Ambrus Miklosvari (DNS)

Big Air – Półfinał – WOMEN

1. Zuza Stromkova 36,8 (360 – Duża Skocznia, 360 Nose – Duża Skocznia, Misty 5 – Mała Skocznia)
2. Kelly Sildaru 34,2 (360 Mute, Unnatural 360 Mute, 540 Mute)
3. Zuza Witych 26,2 (540 – Upadek, 540, 360)
4. Anna Szymanowska 26,1 (360, 540, 360)
5. Hanna Laszcz 5,0 (360 – Upadek, Straight, Straight)

Big Air – Eliminacje – MEN

1. Markus Eder 24,2
2. Cyrill Hunziker 23,0
3. Bartek Sibiga 22,9
4. Jan Krzysztof 21,4
5. Yannic Lerjen 21,3
6. Kristian Eding 20,0
7. Matti Till 19,1
8. Stefan Schenk 18,0
9. Szczepan Karpiel 17,8
10. Joseph Tomlinson 17,6
11. Jan Kastory 17,4
12. Tomek Paździor 16,0
13. Mateusz Augustyn 14,6
14. Ambrus Miklosvari 14,5
15. Michał Nikliński 14,5
16. Sami Ortlieb 14,1
17. Robert Szul 13,4
18. Tomek Majewski 13,3
19. Nathan Connolly 13,2
20. Piotrek Wojarski 12,1

Big Air – Eliminacje – WOMEN

1. Kelly Sildaru 14,6
2. Zuza Witych 10,0
3. Zuza Stromkova 9,0
4. Anna Szymanowska 7,7
5. Weronika Chyc 2,5
6. Hanna Laszcz 1,6

Rails – Finały – MEN

1. Matti Till 23,9
2. Jamie Lawson 22,9
3. Markus Eder 22,3
4. Yannic Lerjen 22,1
5. Stefan Schenk 21,6
6. Michał Nikliński 19,8
7. Sami Ortlieb 18,3
8. Szczepan Karpiel 15,5
9. Marcin Pośpiech 13,7
10. Andy Collin 12,3
11. Tomek Majewski 10,8
12. Robert Szul 10,7
13. Cyrill Hunziker 10,6
14. Jasiek Gąsienica-Daniel 9,6
15. Piotr Pinkas 7,2
16. Stanisław Kastory 2,7
17. Szymon Krzeptowski-Sabała 2,6
18. Richard Jurecka – DNS
19. Jan Krzysztof – DNS
20. Maciej Pandyra – DNS

Rails – Fianły – WOMEN

1. Zuzana Stromkova 20,4
2. Kelly Sildaru 16,9
3. Zuza Witych 8,4
4. Anna Szymanowska 8,2
5. Weronika Chyc 5,6

Rails – Eliminacje – MEN

1. Markus Eder 26,4
2. Sami Ortlieb 24,9
3. Yannic Lerjen 23,6
4. Michał Nikliński 22,9
5. Jamie Lawson 22,7
6. Szczepan Karpiel 21,1
7. Matti Till 21,0
8. Andy Collin 20,4
9. Tomek Majewski 17,9
10. Cyrill Hunziker 17,5
11. Piotr Pinkas 15,8
12. Richard Jurecka 15,3
13. Maciej Pandyra 14,8
14. Marcin Pośpiech 12,3
15. Jasiek Gąsienica-Daniel 11,2
16. Jan Krzysztof 11,1
17. Stefan Schenk 10,8
18. Szymon Krzeptowski-Sabała 10,5
19. Stanisław Kastory 10,1
20. Robert Szul 9,8

Rails – Eliminacje – WOMEN

1. Chyc Weronika 11,7
2. Kelly Sildaru 11,2
3. Zuza Stromkova 10,3
4. Zuza Witych 7,6
5. Anna Szymanowska 5,6

O Autorze

Zamieszczamy wpisy naszych czytelników. Umiesz dobrze pisać? Dołącz do nas!

Podobne posty